Co jsou katalytické lampy?

Mnoho návštěvníků nám posílá své dotazy, co to vlastně je, ta katalytická lampa? Věříme, že následující řádky dají odpověď těmto otázkám. Když budete mít další dotazy, prosím, pište nám. Velmi rádi je pak zde uvedeme, aby i ostatní našli svou odpověď jednoduše.

Katalytická lampa. Novinka? Nebo stoletím prověřená?

Katalytické lampy vděčí za svůj vznik dvěma francouzským chemikům, kteří na konci 19 století vyvinuli z drahých kovů první katalytické zařízení.

V roce 1898 lékárník Maurice Berger vytvořil první katalytickou lampu a tu si nechal patentovat. Tyto katalytické lampy se používaly po dlouhou dobu především k účelu ke kterému byly vynalezeny - tedy čištění a dezinfekci vzduchu od bakterií ve zdravotnických zařízeních. Zajímavé je, že už v tomto období se katalytické lampy používaly i u nás. Setkali jsme se s případy, kdy nám zákazníci řekli, že našli katalytickou lampu na půdě, pravděpodobně po prababičce. :-) Na zahraničních serverech se daí i dnes najít nádherné historické kousky očištěné od prachu sedajícího po mnoho let...

V poválečném období minulého století se však katalytické lampy přestaly k nám dodávat. Ve Francii i dalších zemích se i přesto stále vyráběly a používaly a jejich obliba stále rostla i v domácnostech. Svého času byly katalytické lampy dokonce předmětem zájmu sběratelů (a jsou dodnes) protože existovaly (a stále jich pár ještě je) lampy ručně malované i známými malíři, některé lampy dokonce zdobené zlatem a drahými kovy...

Nicméně tím, že se přestaly katalytické lampy k nám dodávat, považujeme je dnes za novinku, ačkoliv ve světě jsou již častokrát běžnou součástí domácností. 

Opravdu katalytická lampa likviduje bakterie a pachy?

Momentálně je katalytická lampa vnímána jako novinka na českém, či slovenském trhu. Avšak v zemích, jako například Francie, Anglie, Itálie, jsou katalytické lampy více známé a používané. Najdete je v mnoha domácnostech. Není dokonce nic neobvyklého, když má domácnost na každou místnost jednu lampu.

Jde o unikátní katalytické zařízení, které čistí vzduch v místnosti od bakterií, infekcí a pachů. Ve studiích nezávislých výzkumných laboratoří jsou doloženy účinky katalytické lampy na zničení až 85% bakterií v místnosti ještě po 30 hodinách od uhašení lampy. V těchto testech byla katalytická lampa zapálena v místnosti 93m po dobu 45 minut. Účinky byly zjištěny pomocí katalytické lampy s náplní bez vonných esencí. Použitím náplní s PŘÍRODNÍMI vonnými esencemi, nebo esenciálními oleji, se účinky ještě zvýší díky přirozeným vlastnostem těchto použitých esencí.

Katalytická lampa se tak hodí opravdu všude, do každé domácnosti, či jiných interiérů, protože dokáže vyčistit vzduch v místnosti od bakterií a bacilů (např.pokud je doma někdo nemocný). Když jsou všichni zdraví, oceníte katalytickou lampu jako pomocníka při likvidaci nežádoucích pachů, třeba z kuchyně při vaření, nebo odéru domácích mazlíčků. Dokonce bez potíží zlikviduje i zápach cigaretového kouře, pokud doma kouříte. A ještě k tomu všemu je katalytická lampa nádhernou dekorací. Stačí si jen vybrat, jaká se zrovna k vám domů nejlépe hodí.

Ze všech těchto důvodů bude o katalytické lampy stále větší zájem a již nyní je to znát. Naši zákazníci kupují katalytické lampy nejen pro sebe, ale i jako velmi praktický dárek, aniž by měli obavy, že kupují něco co již obdarovaný má a bez obav jestli se mu bude hodit.

Jak vlastně katalytická lampa funguje?

Katalytické spalování je hoření bez plamene. Díky tomu že je bez plamene, je mnohem bezpečnější než například vonné svíčky (které nemůžete nechat hořet bez dozoru - jen vzpomeňme kolik domácností je vyhořelých po vánočních svátcích následkem nekontrolovaných zapálených svíček), nebo aromalampy (taky už se vám stalo, že se vyvařila z aromalampy všechna voda? Místo příjemné vůně se větrá spálený kouř).

Katalytická lampa funguje tak, že ve váze je hořlavá náplň (může být a je to většinou žádoucí, vonná náplň), do vázy je vložen bavlněný knot zajončený katalytickým hořákem. Samotný katalytický hořák je většinou keramicky s drahými kovy. Pro spuštění katalytické reakce se zapálí na chvíli katalytický hořák a jakmile se zahřeje (cca 2 minuty) plamínek sfouknete.

Tím, že je však knot ponořen v hořlavé náplni, neustále přivádí k hořáku "palivo" a katalytický hořák se udržuje stále horký.

Jak vzduch v místnosti proudí, přichází k horkému hořáku, ten svou teplotou ničí ony nežádoucí bakterie, bacily, plísně a molekuly pachů. Katalytická lampa je tak na míle vzdálená všelijakým sprejům, které smrad jen maskují silnější vůní - přímo molekuly pachu likviduje a její účinek je tak mnohem lepší a trvalejší. Sami ze své zkušenosti můžeme potvrdit, že dokáže zlikvidovat pachy z vaření v kuchyni, z pokakaných plínek, dokonce i tak intenzivní jako Savo z koupelny a mnohem víc.

Současně, pokud je v katalytické lampě náplň s vůní, je tato uvolňována ještě před tím než dojde ke kontaktu s horkým hořákem. To je další zásadní rozdíl oproti vonným svíčkám, kde se vůně spálí o hořící knot. Sami poznáte, že když použijete katalytickou lampu, tak ještě i několik hodin po jejím uhašení bude v místnosti cítit její krásná vůně. Jaká vůně? Záleží jen na vás,na vašem vkusu, jakou vůni si vyberete.

Jak dlouho katalytická lampa vydrží?

Na to je snadná odpověď. Jak jsme se již zmínili v předchozích řádcích, máme zákazníky, kteří katalytickou lampu objevili někde zaprášenou po předcích. Ano, nejsou to lampy které se vyrábí dnes, za ta dlouhá léta prošly katalytické lampy velkými změnami - nicméně jen designovými. Princip katalytického spalování zůstal stejný. 

Takže odpověď je, že katalytickou lampu si pořídíte jen jednou. Někdo si pořídí i do další místnosti a může mít i v každé lampě jinou vůni. Je to velmi praktické.

Do katalytické lampy pak už jen doplňujete náplně.

A jak dlouho vydrží náplň? Velmi dlouho. Sami používáme lampu téměř každý den, nebo ob den, zapalujeme ji na 20-30 minut (máme malý byt, takže bohatě stačí tato doba) a 500ml náplň nám vystačí i na 4 měsíce. Záleží na tom, jak často, na jak dlouho budete katalytickou lampu zapalovat. Nemálo záleží i na typu katalytického hořáku, i na samotné náplni. Protože vonná náplň vystačí opravdu na dlouho, doporučujeme zákazníkům, aby do lampy dali raději méně náplně, třeba jen do půlky, a jak dohoří, vyměnit ji za jinou, aby vás jedna vůně neomrzela. :-)